Magnificat De Claromontana

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne spektakl słowno – muzyczny oparty na nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego MAGNIFICAT DE CLAROMONTANA, które odbędzie się na Jasnej Górze, 28 maja 2023 roku, o godzinie 19.30 (Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice)

Oratorium zostało skomponowane przez Tadeusza Melona jako wotum dziękczynne

za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia – Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Magnificat de Claromontana to dzieło, które składa się z trzynastu części i wykorzystuje tekst kantyku Maryi w języku łacińskim. W międzyczasie można usłyszeć nauczanie Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, fragmenty Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego, homilii oraz przemówień. Całość jest zwieńczona zawołaniem Prymasa Tysiąclecia

– „Per Mariam Soli Deo” („Przez Maryję samemu Bogu”),

co podkreśla dedykację kompozytora.

Wydarzenie odbywa się w dniu patrona UKSW (rocznica śmierci patrona uczelni oraz wspomnienie liturgiczne) – Kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest związane z działalnością Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

Jest to wydarzenie o wielu aspektach – przewidziane są działania naukowo-promocyjne, wystawowe, dystrybucyjne materiałów naukowych i publikacji UCBWR UKSW.

Zapraszamy także do udziału o 18.00 w prelekcji, którą wygłosi ks. prof. Jan Kazimierz Przybyłowski (Zastępca Dyrektora UCBWR UKSW). Zostaną wtenczas przedstawione wyniki badań Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie w latach 2021-2022 roku na rzecz wolności religijnej. O 18.30 zapraszamy do udziału we Mszy Świętej pod przewodnictwem Dyrekcji UCBWR UKSW- jest to okazja do wspólnotowego dziękczynienia za życie i posługę wielkiego Pasterza i Polaka – Patrona UKSW w Warszawie. Będzie to także wspólna modlitwa o zaprzestanie rozlewu krwi w Ukrainie przez wstawiennictwo bł. Prymasa. W modlitwie będziemy także wspominać wszystkich pracowników UKSW. Natomiast o godzinie 19.30 – rozpocznie się wystąpienie słowno-muzyczne Magnificat de Claromontana na temat patrona UKSW jako promotora wolności – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Całość zostanie zakończona o 21.00 – Apelem Jasnogórskim z udziałem przedstawicieli UCBWR i UKSW.

Podczas całego wydarzenia w wejściu do Bazyliki, będzie prowadzone stoisko wystawowo-promocyjne z publikacjami i materiałami naukowymi Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. Będą tam znajdować się między innymi książki, które otrzymały nagrodę Feniks 2023 oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w 2023 i 2022 roku. Zapraszamy do zapoznania się i pobrania publikacji. Będą to m.in.:

Jan Paweł II w Afryce,

Szósty Zmysł. Gdyby cały świat stał się na moment szpitalem,

Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie,

Kardynał Stefan Wyszyński. Polskie i Europejskie Drogi do Wolności,

Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata,

Wolność sumienia i wyznania osoby małoletniej w Polsce w latach 1918-2015.

Celem całego wydarzenia są m.in. działania na rzecz informowania opinii publicznej w kwestiach dotyczących naruszeń wolności religijnej a także promowanie konstytucyjnego prawa do wolności sumienia i wyznania. Rozwój świadomości obywatelskiej, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, w szczególności rozwijanie postaw tolerancyjnych, upowszechnianie tolerancji i szacunku wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących.

Mamy zaszczyt poinformować, że nasze wydarzenie otrzymało honorowy patronat Jego Eminencji Kazimierz Kardynała Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW, Metropolity Warszawskiego. To wyjątkowe wyróżnienie jest dla nas nie tylko potwierdzeniem wartości naszego przedsięwzięcia, ale także manifestem bliskiego związku między Kościołem a edukacją, reprezentowanym przez Jego Eminencję.

Jesteśmy przekonani, że wieczór spędzony na Jasnej Górze w towarzystwie muzyki oratoryjnej i nauczania Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego pozostawi niezapomniane wrażenia i będzie doskonałą okazją do refleksji i modlitwy.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki oratoryjnej

na niezapomniany wieczór z modlitwą i nauką w towarzystwie muzyki.

Kontakt:

dr Marlena Kałużyńska-Tyburska

m.tyburska@uksw.edu.pl

kom. 794692468

Tadeusz Melon – Oratorium Magnificat de Claromontana

Link do fragmentu koncertu – https://www.youtube.com/watch?v=bLlmBP_7Wmk

W załączniku PDF z opisem oratorium wraz ze zdjęciami oraz plakat wydarzenia

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze