Uniwersyteckie Centrum Badan Wolności Religijnej UKSW w Warszawie zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2021 roku, jako ośrodek prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe i monitorujący przestrzeganie wolności religijnej w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny.

Celem badan jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej przede wszystkim w Polsce i w Europie.

Badania naukowe dotyczące podstaw wolności religijnej są prowadzone w obszarze filozofii, teologii i prawa, socjologii, politologii, nauk pedagogicznych i psychologii.

Współpraca z Sekcja Polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie umożliwia powiązanie wyników badan z niesieniem konkretnej pomocy osobom prześladowanym z powodów religijnych, narodowościowych czy kulturowych.

DYREKTOR UCBWR
ks. prof. ucz. dr hab. Waldemar Cisło