23 marca 2023 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Misjologiczna pod hasłem „23 marca 2023 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Misjologiczna pod hasłem „Misjonarze Męczennicy, a Wolność Religijna”. To ważne wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, Katedrę Misjologii UKSW, Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Katedrę Dialogu Międzyreligijnego i Pomocy Humanitarnej UKSW, zgromadziło specjalistów i naukowców, którzy skupili się na roli misjonarzy, poświęcających swoje życie dla wiary.”. To ważne wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, Katedrę Misjologii UKSW, Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Katedrę Dialogu Międzyreligijnego i Pomocy Humanitarnej UKSW, zgromadziło specjalistów i naukowców, którzy skupili się na roli misjonarzy, poświęcających swoje życie dla wiary.
Spotkanie otworzyła dr Paulina Jabłońska, dziękując ks. prof. Jarosławowi Różańskiemu i ks. prof. Tomaszowi Szyszce za inicjatywę zorganizowania konferencji, której temat nawiązywał do obchodów Dnia Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Dr Jabłońska przypomniała, że dzień ten, ustanowiony w 1993 roku, upamiętnia męczeńską śmierć arcybiskupa Oskara Romero oraz misjonarzy i pracowników duszpasterskich, którzy oddali życie za wiarę.
W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu interesujących wykładów, które dotyczyły męczeństwa i prześladowań chrześcijan na różnych kontynentach. Ks. lic. Daniel Jeżak z Instytutu Mazenodianum przedstawił różne aspekty męczeństwa w głównych religiach świata, a ks. prof. Zbigniew Wesołowski z Instytutu Monumenta Serica w Sankt Augustin przybliżył tematykę męczenników chrześcijańskich w Chinach. Nie zabrakło także refleksji nad rolą mediów, które przybliżył ks. dr hab. Marcin Wrzos, omawiając wizerunek misjonarzy męczenników w prasie i mediach społecznościowych.
W trakcie wydarzenia szczególną uwagę poświęcono konkretnym postaciom męczenników, takim jak abp Edward Profitlich z Estonii, pierwszy biskup katolicki tego kraju po reformacji, oraz Peter ToRot, pierwszy męczennik z Nowej Gwinei, beatyfikowany przez Jana Pawła II. Wspomniano także o męczeńskiej śmierci ojca Ludwika Wrodarczyka, zamordowanego przez żołnierzy Ukraińskiej Armii Powstańczej, o czym mówił ks. dr Marek Rostkowski.
Konferencję zakończył wykład ks. prof. Wojciecha Kluja, który omówił procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne męczenników, począwszy od Soboru Watykańskiego II. Podkreślił, że męczeństwo to najwyższa forma świadectwa wiary, która nie może zostać zapomniana.