Nigeria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla księży. Ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW odwiedził kraj, gdzie prześladowania chrześcijan są na porządku dziennym. Ks. prof. Cisło spotkał się z kapłanem, który został pobity i uprowadzony, a następnie zmuszony do wielogodzinnej wędrówki przez busz. „Tutaj bycie chrześcijaninem naprawdę kosztuje” – podkreślił wykładowca UKSW.
Dramat Chrześcijan w Nigerii
Nigeria jest jednym z krajów, gdzie prześladowania chrześcijan są najbardziej intensywne. Raport „Wolność religijna na świecie” opublikowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie zalicza Nigerię do krajów, gdzie prześladowania dotykają większościowej wspólnoty religijnej. Ks. abp Ignatius Kaigama z Abudży mówił: „Czujemy się mniejszością, choć w naszym kraju żyje połowa muzułmanów i połowa chrześcijan”.
Brutalne Prześladowania
Od stycznia 2021 r. do czerwca 2022 r. w Nigerii zamordowano 7600 chrześcijan. W 2022 r., podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Owo doszło do ataku na wiernych, w wyniku którego zginęło 40 osób. Ks. abp Ignatius Kaigama w reakcji na brutalne ataki w swojej archidiecezji mówił, że świat odwrócił się od Nigerii, gdzie trwa ludobójstwo. Przykładem brutalności prześladowań jest śmierć 22-letniej studentki, Deborah Samuel Yakubu, która została ukamienowana przez tłum. W 2023 r. w swoim mieszkaniu został zamordowany ks. Isaac Achi, prawdopodobnie spalony żywcem.
Walka o Przetrwanie
Nie wszyscy księża uprowadzeni w Nigerii zostają uwolnieni. Ks. John Bako Shekwolo zaginął w 2019 roku, ojcowie Joseph Igweagu i Christopher Ogide w 2022 r. O. Agustine Dajo, w wywiadzie dla PKWP, opowiadał o napadzie, podczas którego został uderzony w głowę i zmuszony do kilkugodzinnej wędrówki przez busz. Ks. prof. Cisło wyjaśnia, że Nigeria jest lekcją wierności Chrystusowi i krzyżem wpisanym w codzienne życie. „Kanapowe chrześcijaństwo już się skończyło. Nie ma dla niego miejsca, bo potrzeba wiarygodnych świadków” – zauważa.
Potrzeba Modlitwy i Wsparcia
Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej wspierają księży w Nigerii, umożliwiając im zdobycie wykształcenia w Polsce i powrót do kraju, by formować kolejne pokolenia kapłanów. Ks. abp Ignatius Kaigama podkreślił, że wykształceni kapłani stają się „najlepszymi ambasadorami Polski”. O. Nor Raymond, pracujący w Nigerii, potwierdza, że posługa wiąże się z ciągłym ryzykiem. „Nigeria potrzebuje modlitwy. Nigeria potrzebuje wsparcia” – zauważa.
„Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr MEiN/2021/DPI/333 z dnia 14.01.2022”.
„Realizacja badań naukowych dotyczących kompleksowej i interdyscyplinarnej analizy wolności religijnej oraz zagadnień związanych ze współpracą na rzecz interreligijności i interkulturowości w wymiarze teoretycznym, empirycznym i praktycznym prowadzonych w ramach Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”.