Zapraszamy na warsztaty naukowe z cyklu: Kręgi Braterskie, pt.: „Jałmużna jako wolność od materializmu w trzech religiach Abrahamowych”
Link do rejestracji:
https://forms.gle/QxFTKAE1HwkLtp6F9
Termin: 15.01.2023 godz. 16.00
Miejsce: Instytut Dialogu „Dunaj”, ul. Chmielna 26/22 Warszawa
Prelegenci:
- s. Katarzyna Kowalska NDS (chrześcijaństwo)
- rabin Icchak Chaim Rapoport (judaizm)
- Havva Merve Bulut (islam)
Spotkania „Kręgów Braterskich” odbywają się w formule scriptural reasoning („międzywyznaniowe czytanie świętych pism”), która polega na spotkaniu wyznawców trzech religii Abrahamowych (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu), wspólnym czytaniu fragmentów świętych ksiąg każdego z tych wyznań dotyczących wybranego tematu oraz wzajemnej wymianie refleksji i doświadczeń. Z każdego wyznania zapraszani są eksperci, którzy w ramach wprowadzenia opowiadają o perspektywie swojej religii na dyskutowany temat. W przeciwieństwie do niektórych form zaangażowania międzywyznaniowego, nie chodzi o szukanie porozumienia, ale raczej o zgłębianie tekstów i ich możliwych interpretacji ponad granicami wiary oraz uczenie się, jak „lepiej się nie zgadzać”.
Po części sympozjalnej odbywają się warsztaty, których celem jest wypracowanie modeli Interkulturowości i Interreligijności Współpracy, czyli osiągnięcie głębszego zrozumienia, a także rozwój silnych więzi między wspólnotami wiary, które umożliwiają i zabezpieczają przestrzeń interaktywnej wymiany nie tylko doświadczeń, ale i kontrowersyjnych koncepcji, z zachowaniem i uszanowaniem odmiennego kontekstu społeczno-kulturowo-religijnego.
W tym sensie budowane są „mosty” do innych światów i religii wraz z kompetentnymi mówcami oraz odkrywanie podobieństwa i różnice. Postrzeganie „wychwalania różnic” jako bogactwo. Potrzebny jest świat, w którym ludzie się kochają, żyją razem jak bracia, w którym członkowie różnych wyznań akceptują każdego na jego miejscu, idą na kompromisy, zgadzają się, gdzie panuje spokój i cisza.
„(…) wierzymy, że pomimo istniejących między nami różnic jesteśmy w stanie usiąść razem w jednym kręgu, by dzielić się mądrością naszych tradycji w atmosferze dialogu i braterstwa (…).
Patrząc z tej perspektywy na działania podejmowane przez organizacje zajmujące się dialogiem międzyreligijnym, narodził się pomysł organizacji i przeprowadzenia jednodniowego sympozjum o charakterze warsztatowo-naukowym we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj”.