Dialog polsko-żydowski a wolność

To spotkanie przedstawicieli dwóch narodów: Polaków i Żydów w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym o wolności może być źródłem pojednania i pokoju.

Konferencja naukowa, warsztaty, koncert, wspólna refleksja i modlitwa

Sieradz, 6-7 września 2022 roku

W dzieje koegzystencji narodu polskiego i żydowskiego wpisać należy najpierw statut wydany w dniu 16 sierpnia 1264 roku w Kaliszu przez księcia Bolesława Pobożnego dla Żydów mieszkających w Wielkopolsce. Prawodawstwo to zostało potwierdzone w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i kolejnych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do Stanisława Augusta. Żydzi, prześladowani w wielu krajach Europy Zachodniej, znaleźli w Polsce nową Ojczyznę. Przez długie wieki Polacy i Żydzi, szanując własne tradycje religijne i kulturowe, poszukiwali nieustannie możliwości dialogu i współpracy.

Dzisiaj relacje polsko-żydowskie wpisują się w stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Izraelem. Ten szeroki kontekst międzypaństwowy, ale też międzynarodowy, stwarza nowe możliwości dialogu między narodem polskim i narodem żydowskim. Ważnym, a może nawet wiodącym tematem w tym dialogu, jest wolność.

Na miejsce spotkania naukowego poświęconego dialogowi polsko-żydowskiemu na temat wolności został wybrany Sieradz, w którym przed II Wojną Światową zamieszkiwała duża wspólnota żydowska. Po wybuchu wojny dnia 1 marca 1940 roku Niemcy utworzyli w Sieradzu getto żydowskie, którego likwidacja nastąpiła w dniach 24–27 sierpnia 1942 roku. Wszyscy Żydzi zostali zgromadzeni w miejscowym kościele. Po dokonaniu selekcji większość Żydów wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zostali zabici.

W tym roku przypada więc 80 rocznica tej tragedii. W obchody tej smutnej rocznicy Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, we współpracy z Parafią Wszystkich Świętych w Sieradzu, a także z Władzami i Samorządem Sieradza i Województwa Łódzkiego, włączyło się w wydarzenie naukowe, międzyreligijne i międzykulturowe skupione wokół wartości, jaką jest wolność, za którą tak wielu Polaków i Żydów płaciło krwią i ofiarą z życia.

W tym dwudniowym spotkaniu odbyły się sesja naukowa, dwa panele dyskusyjne, przeprowadzone zostały warsztaty dla młodzieży szkół sieradzkich i zorganizowany został koncert uświetniający to historyczne wydarzenie.  Była to okazja do refleksji, zadumy, modlitwy i uczczenia pamięci zabitych Żydów – ofiar nacjonalistycznej nienawiści.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów video z wydarzenia

Sesja naukowa:

Panele dyskusyjne: