22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (#MDUOAP).
Ustanowiono go w 2019 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w reakcji na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.
W poniedziałek wieczorem budynek UKSW rozświetlił się na czerwono. Przygotowując iluminację Uniwersytet i Centrum upamiętnili akcję wsparcia ofiar przemocy ze względu na religię i wyznanie. – Włączamy się w tę międzynarodową inicjatywę, aby uwrażliwiać na trudną sytuację chrześcijan w świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnieść świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania – podkreśla rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
– Prześladowania nie wiążą się tylko z radykalnym islamem. Kościół łatwo uczynić winnym, gdy to władza sobie nie radzi. Nienawiść jest wtedy kierowana przeciwko wierzącym, a żaden reżim łatwo nie odda władzy. To przykład z Ameryki Łacińskiej” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP), Dyrektor Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.
Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych religii, ale aż 80 proc. z nich stanowią chrześcijanie. W Polsce w ostatnich dwóch latach odnotowano blisko 500 przypadków naruszenia wolności sumienia i religii w stosunku do wyznawców tej religii.
(…) Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
Więcej artykułów na stornie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)