W ramach działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW odbyło się spotkanie doktorantów z wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, panem Andrzejem Szeptyckim. Spotkanie to miało na celu omówienie działań Centrum oraz jego wpływu na międzynarodową współpracę akademicką.
Kształcenie Kadry dla Wielu Krajów Świata
Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW prowadzi kształcenie międzynarodowych kadr naukowych dla wyższych uczelni w krajach afrykańskich, wspierając rozwój edukacji i nauki w tych najbardziej potrzebujących regionach świata. Obecnie w Centrum kształcą się studenci z takich krajów jak Kamerun, Rwanda, Nigeria czy Etiopia. Ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. nadzwyczajny UKSW, podczas spotkania podkreślił, że dotychczas wypromowano ponad szesnastu doktorów. „Po ukończeniu doktoratów wracają oni do swoich krajów, gdzie pełnią funkcje wykładowców na uczelniach wyższych. Dzięki temu utrzymują kontakt z Polską i działają jako swoiści ambasadorzy naszego kraju w różnych regionach świata” – dodał dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.
Działalność Centrum Badań Wolności Religijnej
Działalność Centrum jest możliwa dzięki wsparciu władz uczelni i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister Andrzej Szeptycki zaznaczył, że internacjonalizacja szkolnictwa wyższego jest kluczowym elementem jego doskonalenia. „Studenci z zagranicy, zwłaszcza ci, którzy wracają do swoich krajów, pełniąc rolę ambasadorów Polski, odgrywają istotną rolę w budowaniu mostów między kulturami i wspieraniu współpracy na arenie międzynarodowej” – dodał.
Współpraca Międzynarodowa
Działalność Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW stanowi doskonały przykład współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki i edukacji, przyczyniając się także do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.
fot. Michał Banach/UCBWR
„Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr MEiN/2021/DPI/333 z dnia 14.01.2022”.
„Realizacja badań naukowych dotyczących kompleksowej i interdyscyplinarnej analizy wolności religijnej oraz zagadnień związanych ze współpracą na rzecz interreligijności i interkulturowości w wymiarze teoretycznym, empirycznym i praktycznym prowadzonych w ramach Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”.