Podsumowanie rocznej działalności UCBWR z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

Data: 02 marca 2022, godz. 11.00

Miejsce: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Dewajtis 5, Sala Senaca oraz dostęp online pod linkiem.

Na początku roku 2021 powołane zostało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW (UCBWR*). Pierwszy rok działalności to przede wszystkim budowanie zespołu i definiowanie celów do prowadzenia badań nad szeroko pojętą wolnością religijną. Działalność Centrum umożliwia stworzenie przestrzeni wymiany myśli i prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad wolnością religijną dla naukowców z różnych ośrodków akademickich oraz specjalistów z instytucji naukowo-wdrożeniowych.

Osiągnięcia w liczbach z roku 2021 to wydanie 9 publikacji naukowych oraz 7 konferencji międzynarodowych i ogólnokrajowych, które zorganizowało UCBWR. Zorganizowane konferencje naukowe były zgodne z planem badawczym Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW; miały one charakter naukowy i praktyczno-wdrożeniowy. Natomiast wydane publikacje wskazują kierunki badań i aktualnych potrzeb w Polsce i w Europie, wymagające pogłębionych, interdyscyplinarnych badań naukowych nad wolnością religijną. W celu upowszechniania wyników badań naukowych Centrum zostały złożone wnioski o rejestrację w Sądzie Okręgowym dwóch czasopism (roczników) dotyczących wolności religijnej.

Środa popielcowa nie jest przypadkowym terminem zorganizowania konferencji prasowej z udziałem Pana Ministra prof. Przemysława Czarnka. Jest to okazja do podsumowania rocznej działalności Centrum i przedstawienia nowych wyzwań badawczych.

W Centrum został przygotowany projekt badawczy, którego głównym celem będzie interdyscyplinarne badanie wolności religijnej głównie z polskiej i europejskiej perspektywy. W części praktycznej badań przygotowywane będą konkretne propozycje obrony prawa wolności religijnej przeciwdziałania różnym przejawom nietolerancji i pomocy osobom dyskryminowanym z powodów religijnych.

Trudny moment w historii Polski i Europy w związku z działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy, to również czas refleksji nad wolnością religijną z perspektywy Wielkiego Postu, który skłania do podjęcia trudu przemiany serc ludzkich i wypełnienia ich pokojem.

Dla uczestników konferencji zostały przygotowane pakiety promocyjne oraz dwie publikacje. „Informator” o działalności Centrum w 2021 oraz pozycja „Kardynał Stefan Wyszyński – polskie i europejskie drogi do wolności” zawierająca materiały naukowe, dokumentację archiwizacyjną, galerię zdjęć, a także relację z wydarzeń związanych z Międzynarodową Konferencją Naukową oraz beatyfikacją Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

28 lutego 2022