Świętość to uczyć się, aby żyć

Zaczynamy okres Wielkiego Postu. Ksiądz profesor doktor habilitowany Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przewodniczył Mszy świętej w Środę Popielcową dla studentów i pracowników Uczelni.

W tym dniu skupiamy się na Eucharystii, aby symbolicznie uświadomić sobie naszą tożsamość i kierunek, w którym zmierzamy. Bez względu na naszą sytuację życiową, wszyscy zakończymy nasze życie w ten sam sposób. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, dlaczego żyjemy i jakie cele dążymy. W okresie Wielkiego Postu powinniśmy skorzystać z ewangelicznych wskazówek: modlitwy, postu i jałmużny, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który nam został. Rektor UKSW wygłosił te słowa na początku Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Dewajtis.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ksiądz profesor doktor habilitowany Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych oraz wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

W swoim kazaniu poruszył tematy wiedzy i świętości. Zwrócił uwagę, że uczenie się

i zdobywanie wiedzy jest dla naszej egzystencji istotne, ale nie wystarcza, aby stać się lepszymi ludźmi. Ważne jest, aby dzielić się wiedzą, którą posiadamy, i przekazywać ją innym jako dar od Boga. Podzielanie się wiedzą jest formą miłości bliźniego, która przejawia się nie tylko

w dzieleniu się rzeczami materialnymi, ale także w dzieleniu się Bożą nauką i osobistą posługą dla innych.

Ksiądz profesor Przybyłowski wyjaśnił również, że świętość powinna być postrzegana jako odwaga w poświęcaniu się dla innych. Przytoczył słowa papieża Franciszka, który podkreślił, że świętość można dostrzec w codziennych sytuacjach, w ludziach, którzy

z miłością opiekują się swoimi dziećmi, pracują ciężko, aby zarobić na chleb, czy w osobach chorych i starszych zakonnicach, które wciąż uśmiechają się do życia. Ksiądz zakończył kazanie zachętą do łączenia się z innymi ludźmi i poświęcania się dla nich, co prowadzi do wiecznego szczęścia.

Po kazaniu nastąpił obrzęd posypania głów popiołem, w którym uczestniczyli studenci, pracownicy oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu.

Kazanie – Środa Popielcowa 2023 – ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (całość kazania w załączniku)
Na zdjęciu ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.
Na zdjęciu księża koncelebrujący Mszę świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis
05 marca 2023