O wolności – Europa i nie tylko

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wolność w różnych obszarach życia społecznego” oraz jednodniowe sympozjum o charakterze warsztatowo-naukowym „Panorama wolności religijnej w uwarunkowaniach Francji. Konfrontacja migrantów z tradycją katolicką rodzin francuskich” odbędzie się w Centrum Dialogu w Montmorency, k. Paryża, w dniach 15-16 lutego 2023 r.

Organizatorzy:

• Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW
  • Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie
  • Centre du Dialogue w Paryżu
  • Biblioteka Polska w Paryżu

Patronat medialny:

• Akademicka Telewizja Internetowa PandaTV.pl

Temat konferencji, choć dziś bardzo aktualny, jest nowym i oryginalnym zagadnieniem, które wymaga zaangażowania specjalistów z różnych ośrodków naukowych. Organizatorami wydarzenia są ośrodki polskiej myśli społecznej działające w Paryżu, osoby zaangażowane w prace Centrum Dialogu, które mieści się w Paryż przy Rue Surcouf oraz w Montmorency, a także pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.

Konferencja dotyczy wolności w różnych obszarach życia społecznego. Prelekcje zostały podzielone na panele, takie jak: prawo, polityka, panorama wolności oraz teologia stosowana.

Między innymi zostaną przedstawione tematy:

1. Wolność a transhumanizm
  2. Wolność chrześcijańska, wolność obywatelska
  3. Uwięzieni w bańce. Teologia stosowana wobec algorytmów filtrujących treści
  4. Akt formalnego wystąpienia z Kościoła jako przejaw wolności religijnej
  5. Prawda i wolność jako nierozłączne zasady życia chrześcijańskiego. Spojrzenie Josepha Ratzingera/ Benedykta XVI

W konferencji wezmą udział osoby, które zgłosiły się z ośrodków naukowych z Demokratycznej Republiki Konga, z Francji, z Włoch, z Hiszpanii, z Czech oraz z Polski.

Wśród wielu prelegentów występujących w konferencji można wskazać, np.:

1. ks. prof. ucz. dr hab. Waldemar Cisło (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
  2. prof. Hughes Portelli (Université Paris-Panthéon-Assas)
  3. prof. Agnieszka Grudzińska (Uniwersytet w Sorbonie)
  4. ks. dr Eugeniusz Małachwiejczyk S.A.C. (Centrum Dialogu w Paryżu)
  5. dr hab. Piotr Grabowiec (Uniwersytet Wrocławski)
  6. dr Emanuele Lacca (Uniwersytet Południowoczeski w Czeskich Budziejowicach)
  7. Eros Calcara (Uniwersytet w Kordobie)

Przewidywana jest publikacja pokonferencyjna jako poszerzenie referatów, a także relacja video z całej konferencji, która po wydarzeniu zostanie umieszczona na stronie www: https://centrumwolnosci.uksw.edu.pl/

Materiały do pobrania

15 lutego 2023