Bilad as-Sudan: Stare kultury i nowe wyzwania w kontekście wolności religijnej

Dawne kultury stają dziś wobec nowych wyzwań, związanych z wolnością religijną.

Zapraszamy 26 września 2022 r. (poniedziałek) na konferencję „Bilad as-Sudan. Stare kultury i nowe wyzwania w kontekście wolności religijnej”, która odbędzie się w trybie hybrydowym: stacjonarnie na Świętym Krzyżu oraz online.

Ośrodek kulturotwórczy od wieków – regionalny i ponad regionalny, w którym odbędzie się konferencja, zadziwia swoją historią i posłannictwem zgromadzenia, które dziś jest tak bardzo aktualne. Czyli ukazywanie Chrystusa – głoszenie Dobrej Nowiny, zwłaszcza wśród ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. Hasłem rodziny zakonnej są słowa zaczerpnięte z kart Ewangelii: Evangelizare pauperibus misit me (Ewangelizować ubogich posłał mnie Pan). Te hasła znakomicie wpisują się w tematykę cyklu konferencji o Sudanie.

Zachęcamy do odwiedzenia str. www w celu poszerzenia wiedzy kulturowo historycznej: https://www.swietykrzyz.pl/

Dane do udziału online:

Hasło: 793990

Konferencja składa się z trzech sesji

• Pierwsza omawia tematykę dotyczącą Senegalu.
  • Druga podejmuje zagadnienia związane z Sudanem Zachodnim (Benin, Sahel, Mali).
  • Trzecia dotyczy Sudanu Środkowego i Wschodniego.

Program konferencji:

15.00-16.30 I sesja: Sudan Zachodni – Senegal

1. Dr hab. Robert Piętek, prof. UPH w Siedlcach,
    Signares na Saint Louis i Gorée
  2. Prof. dr hab. Ryszard Vorbrich (UAM),
    „Métises” – społeczna i kulturotwórcza rola grupy mieszanego pochodzenia w społeczeństwie Senegalu
  3. Dr hab. Bara Ndiaye, prof. UWM,
    La Mosquée Massalikul Jinaane de Dakar dans la communication Mouride / Meczet Massalikul Jinaane w Dakarze w komunikacji Muridów

16.45-18.00 II sesja: Sudan Zachodni

1. Dr Darek Skonieczko (PME),
    Brazy z Królestwa Beninu w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w świetle dyskusji o redystrybucji dóbr do Afryki. Przykład figurki XV – wiecznego wojownika
  2. Marek Kulczyk (REFUGIO),
    Miedzy moda a wpływem – miejsce meczetów w architekturze Sahelu
  3. Dr hab. Jacek Łapott, prof. US,
    Kultura Tellem z Mali – zgubione ogniwo w łancuchu historii Afryki Zachodniej?
  4. Dr Lucjan Buchalik (MM Zory),
    Konflikt w Burkina Faso oczyma dziennikarzy i ‘terenowca’18.15-19.15 III sesja: Sudan Środkowy i Wschodni

18.15-19.15 III sesja: Sudan Środkowy i Wschodni

1. Prof. dr hab. Jarosław Różański OMI (UKSW),
    Rey Bouba jako przykład państwa teokratycznego
  2. Dr hab. Maciej Zabek, prof. UW,
    Lokalne i globalne konteksty uzywek w Sudanie
  3. Dr Piotr Malinski (US),
    Nad Nilem Błekitnym, Białym i w Kordofanie. O badaniach terenowych Leona

Organizatorami konferencji są:

• Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne,
  • Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW,
  • Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW,
  • Katedra Misjologii UKSW,
  • Instytut Mazenodianum.

Patronat medialny sprawują:

• Czasopismo „Misyjne Drogi”
  • Portal misyjne.pl
  • Akademicka Telewizja Internetowa www.pandatv.pl

Materiały do pobrania:

Informujemy, że podczas konferencji będą wykonywane zdjęcia i nagrania audiowizualne.

Wchodząc do pomieszczenia, w którym odbędzie się wydarzenie, Pan/-ni wyraża zgodę na rejestrację ewentualnego wywiadu, fotografowanie, nagrywanie audio i wideo, oraz wydanie, publikację, wystawienie lub reprodukcję tak utrwalonych materiałów do wykorzystania w materiałach Administratora, w celach promocyjnych, poprzez zamieszczanie ich na stronach internetowych i mediach społecznościowych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub chęci wycofania zgody na filmowanie lub fotografowanie, prosimy o kontakt: m.tyburska@uksw.edu.pl

Plik do pobrania:

25 września 2022