Wolność w świętości?

Kandydat na ołtarze. Kleryk Alfons Mańka OMI to przykład męczennika z okresu II wojny światowej, będącego wzorem świętości i wolności dla współczesnego człowieka.

Czy w codzienności życia jest miejsce na najważniejsze powołanie, czyli do świętości i wolności, np. od grzechu?
Czy dziś są podejmowane starania o świętość? Bo jest ona osiągalna dla każdego, dowodzi tego duża liczba Polek i Polaków już obdarzonych tytułami świętych i błogosławionych. W sumie jest ich przecież ponad 260.

Zapraszamy 28 września 2022 (środa) na konferencję: Święci rodzą świętych i wołają o naszą świętość i wolność. Kleryk Sługa Boży Alfons Mańka OMI wśród kleryków-męczenników II wojny światowej, która odbędzie się w Świętym Krzyżu oraz online.

Dane do udziału online:
Hasło: 511517

Prelegenci przedstawią między innymi kwestie domu rodzinnego, jako środowiska kształtowania świętych w kontekście dojrzewania do powołania. Zostanie przedstawiona tematyka polskich kleryków-męczenników II wojny światowej w kontekście wolności, zagadnienie miejsc męczeństwa polskich kleryków podczas II wojny światowej, specyfiki środowiska kleryckiego, modelu formacji do dojrzałej duchowości oraz czasu, który jest dobry, by osiągnąć świętość i wolność.

Program konferencji:

09.00 Msza Święta:

1. bp Marek Solarczyk, biskup diecezjalny radomski

10.00-12.00

1. Dr hab. Paweł Zając, prof. UAM, Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej,
    Powitanie uczestników
  2. Ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa,
    Otwarcie sympozjum
  3. Ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW,
    Wprowadzenie w sympozjum
  4. Lucjan Osiecki OMI (Instytut Mazenodianum),
    Dom rodzinny miejscem kształtowania świętych – dojrzewanie powołania zakonnego Alfonsa Manki
  5. Dr Henryk Kałuza SVD
    Polscy klerycy – męczennicy II wojny światowej
  6. Robert Wawrzyniecki OMI (Instytut Mazenodianum)
    Miejsca męczeństwa polskich kleryków podczas II wojny światowej

12.30 Obiad (zwiedzanie sanktuarium Świętego Krzyża dla chętnych)

14.00-16.00

1. Ks. dr hab. Jan Miczyński, prof. KUL
    Specyfika środowiska kleryckiego
  2. Ks. prof. dr hab. Marek Tatar (UKSW)
    Model formacji do dojrzałej duchowości
  3. Prof. dr hab. Jerzy Gogola OCD (UPJPII)
    Każdy czas jest dobry na świętość

Organizatorami konferencji są:

• Instytut Mazenodianum
  • Katedra Mistyki Chrześcijańskiej UKSW
  • Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW
  • Komisja Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duchowieństwa

Patronat medialny sprawują:

Materiały do pobrania

Informujemy, że podczas konferencji będą wykonywane zdjęcia i nagrania audiowizualne.

Wchodząc do pomieszczenia, w którym odbędzie się wydarzenie, Pan/-ni wyraża zgodę na rejestrację ewentualnego wywiadu, fotografowanie, nagrywanie audio i wideo, oraz wydanie, publikację, wystawienie lub reprodukcję tak utrwalonych materiałów do wykorzystania w materiałach Administratora, w celach promocyjnych, poprzez zamieszczanie ich na stronach internetowych i mediach społecznościowych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub chęci wycofania zgody na filmowanie lub fotografowanie, prosimy o kontakt: m.tyburska@uksw.edu.pl

Plik do pobrania:

25 września 2022